Jak podłączyć kabel ze złączem RJ-45?

Zanim będzie możliwe użycie przewodu sieciowego, konieczne jest zainstalowanie na jego końcach złącz RJ-45. Jest to międzynarodowy standard, który pozwala na ustanowienie połączenia sieci Ethernet. Zanim jednak obsadzimy wtyczki na końcach przewodu sieciowego, musimy wiedzieć w jaki sposób można to zrobić. Istnieją dwa standardy prowadzenia przewodu sieciowego, jeden zakłada łączenie urządzeń kablem prostym, a drugi skrosowanym. Kiedy używamy tych dwóch opcji i w jaki sposób stworzyć kabel każdego rodzaju? Na te pytania odpowiemy w poniższym poradniku.

Łączenie urządzeń kablem prostym

Jeżeli połączenie ma zostać ustanowione pomiędzy komputerem, laptopem, telewizorem czy konsolą do gier, a routerem lub switchem dostarczającym dostęp do internetu. Należy użyć do tego celu kabla prostego. Co oznacza, że kabel ethernet jest prosty? Nie ma to nic wspólnego ze sposobem jego ułożenia. Chodzi o kolejność połączenia konkretnych żył do wtyczek. Złącze RJ-45 posiada miejsce na cztery pary przewodów, a więc aż osiem żył. By sieć mogła funkcjonować muszą być one ułożone w odpowiedniej kolejności. W przypadku kabla prostego kolejność ta ma być identyczna po obu stronach przewodu.

złącze rj 45

Połączenie za pomocą kabla z przeplotem

Kabel skrosowany (cross-over), zwany inaczej kablem z przeplotem, służy do łączenia ze sobą dwóch komputerów. Mogą to być zarówno maszyny stacjonarne, laptopy, konsole do gier czy dowolne inne sprzęty. Złącze RJ-45 na końcu takiego kabla ma różny sposób ułożenia przewodów, zależnie na który koniec patrzymy. Odwróceniu ulegają dwie pary, które służą jako połączenie nadawcze oraz odbiorcze. Użycie w tym przypadku kabla prostego spowodowałoby, że urządzenia w ogóle by się nie „zobaczyły”. Kabel cross-over używamy również wtedy, gdy łączymy ze sobą większą ilość switchy lub routerów.

Comments are closed.