Zewnętrzna kamera obrotowa

Systemy monitoringu obecne w naszej przestrzeni od kilkunastu lat standardowo opierają o tzw. kamery stacjonarne czyli takie które obserwują stałą scenę, bez możliwości „spojrzenia” choćby pół metra w lewo czy prawo, czy też na dalszą odległość. Z pomocą przychodzą kamery obrotowe, które są doskonałym uzupełnieniem klasycznych systemów CCTV. Jakie cechy powinna posiadać zewnętrzna kamera obrotowa? Poniżej najważniejsze parametry na które należy zwrócić uwagę.

Rozdzielczość

Rozdzielczość kamery odgrywa kluczą kwestię w jakości i szczegółowości otrzymanego zapisu wideo. Zalecanym minimum w nowopowstałych systemach monitoringu wizyjnego jest rozdzielczość 2Mpx. Gwarantuje nam ona odpowiednie odwzorowanie szczegółów obserwowanego obiektu. W niedalekiej przyszłości standardem staną się rozdzielczości 4 i 5Mpx które oferują oczywiście wyższą jakość obrazu, przy tym wymagają także ulepszonej optyki obsługującej takie rozdzielczości. Zewnętrzne kamery obrotowe (tutaj) o rozdzielczości 8Mpx są obecnie najwyższą półką w kwestii oferowanego przetwornika, lecz zapewne w ciągu kilku najbliższych lat będą coraz bardziej powszechne.

kamera zewnętrzna obrotowa

Krotność zoom

Zewnętrzna kamera obrotowa powinna charakteryzować się odpowiednim do tego typu zastosowań zbliżeniem optycznym. Przy obserwacji stosunkowo niewielkich powierzchni jak: parking przy małym centrum handlowym, miejski skwer czy działka zoom optyczny na poziomie 15-20x zapewni nam zadowalająca jakość obrazu. Przy zastosowaniu kamer do monitoringu rozległych terenów takich jak lotniska czy stadiony, lub przy wymaganiu dużej szczegółowości obrazu (np. do rozpoznawania twarzy) stosuje się kamery o krotności zoomu 25x i powyżej. 

Funkcje analizy obrazu 

Kamery w systemach CCTV dawno już przestały pełnić tylko rolę przekazywania obrazu do operatora, w nowoczesnych systemach kamery wyposażone są w zaawansowane funkcje inteligencji które wspomagają i ułatwiają pracę w centrach monitoringu. Funkcje, które warto rozważyć przy zakupie to m.in: rozpoznawanie twarzy, wykrycie i alarmowanie o pojawieniu się człowieka w strefie zabronionej, autonomiczne śledzenie obiektu.

Obsługa kart SD

Kamery, które mają być stosowane jako autonomiczne rozwiązania np. do monitorowania terenu budowy powinny być wyposażone w slot na kartę SD. Dzięki takiemu rozwiązaniu urządzenie staje się jednocześnie rejestratorem na którym nagrywany jest obraz z kamery i możliwe jest jego odtworzenie najczęściej z aplikacji mobilnej lub dedykowanego oprogramowania na komputerze. 

Comments are closed.